55 درصد تخفیف بزرگترین تخفیف تاریخ همیاردرس

روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
بلاک کردن لینکهای http توسط مرورگر کروم

بلاک کردن لینکهای دانلود http توسط مرورگر کروم

مجید عبداللهی

مجید عبداللهی

مجید عبداللهی، فارغ التحصیلی دکترای مهندسی مواد می باشند و بیش از 10 سال سابقه فعالیتهای مربوط به حوزه ی IT را دارا هستند. ایشان در حوزه های IT و مهندسی مواد با وبلاگ همیاردرس همکاری می کنند.

اخیرا مرورگر کروم، لینکهای دانلودی که با http شروع می شوند را بلاک کرده و اجازه دانلود را از مخاطب سایتهای دانلود سلب می کند. مهمترین علت این موضوع، عدم گواهی ssl برای این لینکها می باشد. گوگل که صاحب مرورگر کروم می باشد در این موضوع بسیار جدی است و به تمام صاحبان سایتهای دانلود هشدار داده که چنانچه نسبت به صدور گواهی ssl برای لینکهای دانلود خود اقدام نکنند و به عبارت دیگر از پروتکل https استفاده نکنند، به زودی حتی مرورگر کروم در سیستم عامل Android و Ios نیز اجازه دانلود را از مخاطبین سلب می کند. جدول زیر که توسط گوگل منتشر شده تاریخ بلاک انواع فایل با پسوندهای مختلف را در نسخه های مختلف مرورگر کروم نشان می دهد:

همان طور که از جدول بالا مشخص است، پسوندهای خانواده ی zip که معمولا اکثر سایتها، فایلهای دانلودی خود را با این پسوند به دست مخاطبان می رسانند، در مرورگرهای chrome 86، chrome 87 و chrome 88 به طور کلی بلاک شده و پیام زیر به شخصی که قصد دانلود کردن فایل را دارد نشان داده می شود:

پیام مسدود کردن لینک دانلود توسط مرورگر کروم

سایتهای فروش فیلم نیز باید هوشیار باشند که به زودی علاوه بر مرورگرchrome 88، دیگر مرورگرهای کروم در نسخه های مختلف، لینکهای دانلود نا امن http را بلاک می کنند.
بهترین راه حل برای این موضوع تبدیل لینکهای با پروتکل http به https است. اغلب شرکتهای هاستینگ فعال در ایران گواهی ssl رایگان را به مخاطبین خود ارائه می کنند و بنابراین صاحبان کسب و کارهای آنلاین مشکلی با تغییر لینکهای دانلود خود ندارند. با این اوصاف، مشکل بسیار بزرگی در این بین ایجاد می شود و آن عدم دانلود لینکهای https با گواهی ssl رایگان، توسط نرم افزارهای مدیریت دانلود مخصوصا IDM می باشد. به عبارت دیگر مخاطبین سایتهای دانلود نمی توانند از نرم افزار های مدیریت دانلود جهت دانلود فایلهای خود استفاده کنند مگر اینکه صاحبان سایتها گواهی SSL غیر رایگان برای سایت خود دریافت کنند.
با توجه به اینکه اکثر سایتهای دانلود از لینکهای http برای فایلهای دانلودی خود استفاده می کنند، قاعدتا مخاطبین این سایتها فعلا با مرورگر کروم قادر به دانلود فایل خود نیستند مگر اینکه از نرم افزارهای مدیریت دانلود استفاده کنند.

منبع

https://blog.chromium.org/2020/02/protecting-users-from-insecure.html

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل خود را وارد کنید

ثبت‌نام یا ورود به منزله پذیرش شرایط و قوانین همیاردرس است

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد