45 درصد تخفیف بهاره همیاردرس

روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
روش های بهبود تمرکز

7 نکته مفید برای افزایش تمرکز ذهن – بخش اول

واحد تولید محتوای همیاردرس

واحد تولید محتوای همیاردرس

در واحد تولید محتوای همیاردرس، همیشه با کیفیت ترین محتواهای علمی را در هر زمینه ای برای شما منتشر خواهیم کرد.

تمرکز روی یک کار می تواند سخت باشد مخصوصا زمانی که در محیط پیرامون شما منابع و شرایط حواس پرتی زیادی وجود داشته باشد. در دنیای همیشه متصل امروز، انحراف از یک کار یا فکر، به چیزی بیشتر از یک کلیک نیاز ندارد. حتی در لحظاتی که با آرامش یک جا لم داده اید، منابع حواس پرتی واقعا بسیار به شما نزدیک اند، مثلا متوجه می شوید که اعلان های اینستاگرام خود را چک نکرده اید…
توانایی تمرکز بر یک چیز خاص و یا هدایت کردن تلاش ذهنی به سوی یاد گرفتن چیزهای جدید، و همچنین بهبود عملکرد در طیف گسترده ای از وضعیت های متفاوت، امری بسیار مهم است. این که آیا شما سعی می کنید گزارش خود را در محل کار به پایان برسانید یا در یک مسابقه مهم شرکت کنید، شاید تفاوت بین موفقیت و شکست در این دور کار، فقط تمرکز شما باشد.
خوشبختانه تمرکز بسیار شبیه عضله ذهنی است. هرچه بیشتر روی ساختن آن کار کنید، قوی تر می شود. قطعا بهبود تمرکز ذهنی، امری محال نیست اما این بدان معنا نیست که همیشه سریع و آسان است. اگر ساده بود، همه ما تمرکز بالای یک ورزشکار نخبه را داشتیم. بدون شک این تلاش واقعی شما را می طلبد و ممکن است مجبور شوید برخی از عادات روزانه خود را تغییر دهید. در اینجا چند نکته و ترفند از روانشناسی وجود دارد که می تواند به شما در ایجاد تمرکز و بهبود آن کمک کند:

1. ارزیابی تمرکز ذهنی خودتان

 

ارزیابی تمرکز ذهنی

قبل از شروع به کار برای بهبود تمرکز ذهنی خود، بهتر است تا تمرکز ذهنیتان را در حال حاضر ارزیابی کنید و قدرت آن را بفهمید.

تمرکز شما تقریبا خوب است اگر...

باید روی تمرکزتان کار کنید اگر...

اگر مجموعه اول عبارات فوق بیشتر با شرایط شما جور در می آید احتمالاً در تمرکز مهارت نسبتاً خوبی دارید، اما با کمی تمرین می توانید حتی قوی تر باشید.
اگر با مجموعه دوم عبارت ها بیشتر خو گرفته اید، احتمالاً باید کمی روی تمرکز ذهنی خود کار کنید. ممکن است کمی طول بکشد، اما تمرین برخی عادات خوب و توجه به حواس پرتی شما می تواند کمک کننده باشد.

2. منابع حواس پرتی را حذف کنید!

حذف منابع حواس پرتی

هرچند ممکن است واضح به نظر برسد، اما بسیاری از مردم فکر می کنند که منابع حواس پرتی کوچک، روی تمرکز کاری شان تاثیر زیادی ندارند. اما اینگونه نیست! منابع حواس پرتی مانند صدای بلند رادیویی در پس زمینه ی کار یا حتی شاید همکاری که چندین مرتبه برای صحبت کردن به اتاق شما می آیدنیز عواملی به شدت تاثیرگذار بر تمرکز ذهنی و پیشرفت کار هستند.
به حداقل رساندن این منابع حواس پرتی همیشه به همان آسانی که به نظر می رسد نیست. در حالی که ممکن است خاموش کردن تلویزیون یا رادیو کار ساده ای باشد، اما قطع کردن صحبت با یک همکار، همسر، فرزند یا هم اتاقی به این سادگی ها نیست.
یکی از راه های مقابله با این منابع حواس پرتی این است که زمان و مکان خاصی را مشخص کنید و از دیگران درخواست کنید که در آن دوره زمانی حتما باید تنها باشید. راه دیگر این است که به دنبال مکانی آرام باشید که بدانید می توانید بدون مزاحمت کار کنید. کتابخانه ، یک اتاق خصوصی در خانه، یا حتی یک کافی شاپ آرام ، همه می توانند مکان های خوبی برای امتحان باشند.
همچنین این را نیز بدانید که همه منابع حواس پرتی از منابع خارجی مثل رادیو یا همکار یا … ناشی نمی شوند. خستگی، نگرانی، اضطراب، انگیزه ضعیف و سایر اختلالات داخلی نیز می توانند نمونه های بارزی از منابع حواس پرتی باشند که باید به درستی آنها را از خود دفع کنید. در چنین مواردی، چند استراتژی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید اینگونه عوامل مزاحم داخلی را به حداقل برسانید یا از بین ببرید.
یک استراتژی این است که مطمئن شوید قبل از انجام کار، خوب استراحت کرده اید و از افکار و تصاویر مثبت برای مبارزه با اضطراب و نگرانی استفاده کنید. اگر فکر می کنید ذهن شما به سمت افکار مزاحم سرگردان است، آگاهانه تمرکز خود را به کار مورد نظر برگردانید.

پایان قسمت اول

منبع: 
https://www.verywellmind.com/things-you-can-do-to-improve-your-mental-focus-4115389

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود | ثبت نام
شماره موبایل خود را وارد کنید

ثبت‌نام یا ورود به منزله پذیرش شرایط و قوانین همیاردرس است

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد